top of page

Методичний   кейс

ФОРМУЄМО ДУХОВНІ ЦІННОСТІ ДОШКІЛЬНИКІВ

(консультація для вихователів)

              Сьогодні наше суспільство переживає глибоку духовну кризу, яка охопила всі сфери життя. Найнегативнішим проявом бездуховності громадян є безвідповідальність за авторитет держави у світі, за втрату вікових історико-культурних національних традицій та духовних цінностей, за рівень вихованості підростаючих поколінь, від якого залежить майбутнє життя нашого суспільства.

               Найбільш відповідальним періодом дитинства, у якому закладаються підвалини духовності, є старший дошкільний вік (Л. Артемова, І. Бех, А. Богуш, Н. Ветлугіна, Л. Виготський, О. Запорожець, В. Мухіна, С. Русова, та ін.). Саме в цьому віці інтенсивно розвивається пізнавальна, почуттєво-емоційна, творча сфера особистості, образне мислення, формуються такі особистісні якості як: доброта, щирість, сердечність, чесність, милосердя, відвертість, відкритість, радісне сприймання життя тощо. Цей важливий аспект зафіксовано в Концепції дошкільного виховання в Україні, в якій сформульована мета дошкільного виховання – «формування основ духовної особистості» та провідні завдання – «пробудити у дитини духовне начало, розвинути його як домінуюче в структурі особистості», прищепити «загальнолюдські морально-етичні цінності, зокрема такі якості, як доброта, чуйність, милосердя, людяність, справедливість, правдивість, сумлінність, чесність, гідність, громадянськість, повага й гуманне ставлення до людей різних національностей». У зв’язку з цим постає завдання пошуку найбільш ефективних засобів реалізації мети та завдань формування основ духовної особистості старших дошкільників. Актуальність теми дослідження визначається також положеннями Державної національної програми «Освіта (Україна XXI століття)», Базовим компонентом дошкільної освіти.

            Могутнім засобом формування духовних цінностей у старших дошкільників є регіональне культурно-історичне середовище, культурно-історична спадщина, культурно-історичний простір. Особливості навколишньої природи, менталітету, традиції буття, художньо-естетична творчість рідного краю мають значний духовний вплив на дітей У культурно-історичній спадщині, як духовно-виховному засобі, закладено можливості формування духовних цінностей дітей та їх сімей.

            Особливе значення для формування у дітей старшого дошкільного віку духовних цінностей, зважаючи на їх вікові особливості (домінування образного мислення, яскрава творча уява, емоційно насичені відчуття від спілкування з оточуючим світом та здатність до сприйняття нового, яскравого, красивого), має мистецтво. Саме різні види мистецтва, які є складовою культурно-історичної спадщини регіону, дають змогу дитині засвоїти систему духовних цінностей, сформувати піднесене, оптимістичне, радісне, одухотворене сприйняття дійсності, розуміння прекрасного в житті та мистецтві.

       

      Мета оздоровчої роботи з дошкільнятами в літній період

Зміцнення здоров`я та емоційного благополуччя дітей

засобом використання усіх природних ресурсів

       Завдання:

 

  1. Охопити системою оздоровлення та загартування всіх дітей шляхом введення гнучкого динамічного режиму і  використання цілющого впливу природних факторів та повноцінного харчування.

 

   2. Сприяти розвитку пізнавальної активності дитини у різних сферах життєдіяльності з використанням сучасних здоров'язберігаючих технологій.

 

   3. Створювати умови виконання правил доцільного природокористування, заощадливого використання природних багатств, води; прикладати домірні зусилля із збереження,  догляду та захисту природного довкілля.

 

   4. Забезпечити усвідомлення важливості безпеки життєдіяльності власної та інших людей, засвоєння правил безпечного перебування вдома та  у дошкільному закладі.

 

   5. Залучати  батьків до активної участі в різних організаційно-педагогічних та фізкультурно-оздоровчих заходах з метою формування дружніх партнерських стосунків між дошкільним закладом та родинами вихованців.

                               Фізичне виховання дошкільників влітку

 

«Сонце, повітря та вода - наші найкращі друзі!»

 

           Швидко спливає час, ось і настало літо! Цей період у дошкільників уже традиційно   називається «оздоровчим», адже він дає змогу створити найбільш сприятливі умови дляудосконалення рухових навичок дітей, розвитку їхніх фізичних якостей, підвищення витривалості, формування високої опірності організма різним захворюванням

         Важлива умова повноцінного фізичного та психічного розвитку дитини дошкільного віку - пра­вильна, фізіологічно обгрунтована організація  життєдіяльності.

         Літній період - найблагодатніший для фізичного розвитку дітей. Саме влітку такі природніфактори, як сонце, повітря та вода найефективніше впливають на організм людини, зміцнюютьздоров'я та підвищують працездатність. Усі ці фактори використову­ються як самостійні засобизагартування організму.

 

Організація прогулянок

          Ефективним засобом оздоровлення та фізичного виховання ді­тей є прогулянки, які організовують на ігрових майданчиках, облад­наних для кожної вікової групи. Активна діяльність на прогулянці (ігри, фізкультурні комплекси, спортивні роіваги, спостереження, трудова діяльність тощо) загартовує дітей, розвиває їхні рухи, фор­мує фізичні якості, підвищує життєвий тонус і сприяє всебічному розвитку. Тому в літній період варто за­безпечити максимальну тривалість що­денного перебування дітей на свіжому повітрі.

        Прогулянку здійснюють за будь-якої погоди за виключенням тих випадків, коли склалися небезпечні умови для її проведення. Літня прогулянка особливо важлива, тому що зі зменшенням навчального навантажен­ня діти мають більше часу для самостійної діяльності. З'являється можливість пограти в улюблені ігри, використовуючи обладнання майданчиків, виносні іграшки та посібники; проя­вити свою ініціативу та творчі здібності.

      Щоб зробити прогулянку цікавою та змістовною, вихователю потрібно ретельно спланувати її. Правильна організація прогулянки передбачає зміну різних видів діяльності (гра, праця, спостере­ження тощо) та забезпечення оптимального рухового режиму.

     Прогулянки розширюють можливості індивідуальної роботи вихователя з дітьми. Малорухливих дітей варто активізувати, залучати до діяльності, яка сприяє розвитку інтересу до рухливих ігор та вправ, частіше вправляти в тих способах виконання рухів, і якими дитина володіє гірше. Активних і рухливих дітей слід пере­ключати на діяльність, яка вимагає точності рухів, уваги та стрима­ності. Але завжди треба враховувати особистий інтерес дитини до певних ігор та вправ.

        Влітку варто широко використовувати спортивні ігри та впра­ви: елементи гри в бадмінтон, настільний теніс, городки, волейбол, футбол, катання на велосипеді, самокаті тощо.

     

Форми організації роботи з фізичного виховання влітку

  • ранкова та гігієнічна гімнастика

  • фізкультурні заняття

  • пішохідний перехід

  • рухливі, спортивні ігри та вправи

  • фізкультурні свята та розваги

  • самостійна рухова діяльність дітей

  • День здоров'я

     Дуже важливо в літній період збагатити руховий досвід дошкіль­ників, удосконалити їхні рухові навички, зміцнити здоров'я. Незамін­ними в розв'язанні цього завдання є рухливі ігри та спортивні вправи.

     Виконання дітьми різноманітних рухів у поєднанні з ігровими діями покращує їхній емоційний стан, ефективно впли­ває на діяльність серцево-судинної, ди­хальної та інших систем організму, збуджує апетит і сприяє міцному сну.

      Рухливі ігри та спортивні вправи посідають значне місце в оптимізації рухової активності дітей, рівень якої та фізіологічна потреба організму в рухах визначаються віком дитини, індивідуальними особливостями цен­тральної нервової системи та станом здоров'я. А правильне використання протягом дня ігор різного ступеня рухливості забезпечує, оптимальний руховий режим для кожного вихо­ванця.

bottom of page